Czekolada, cukier, babeczka, słodycze

CIEKAWE FAKTY O CUKRZE, O KTÓRYCH MOŻE NIE WIEDZIAŁEŚ

CIEKAWE FAKTY O CUKRZE, O KTÓRYCH MOŻE NIE WIEDZIAŁEŚ

Często sięgamy po cukier, aby osłodzić sobie życie pysznymi przekąskami. Jednocześnie musimy być bardzo ostrożni, ponieważ może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Jak wszystko inne, cukier ma dwie strony medalu.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku interesującym faktom o tym wszechobecnym białym kryształku.

FAKTY O CUKRZE

  1. Czym jest cukier? Cukier to organiczny związek o słodkim smaku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Znajduje się w soku różnych roślin oraz w mleku ssaków. Jest najprostszym węglowodanem, pozyskiwanym z trzciny cukrowej (w obszarach tropikalnych i subtropikalnych) oraz buraków cukrowych (w obszarach o umiarkowanym i chłodnym klimacie) poprzez przetwarzanie przemysłowe (tłoczenie lub gotowanie i dalsza obróbka).

  2. Historia cukru Trzcina cukrowa była używana do spożycia już 10 000 lat temu, w Melanezji i Polinezji (Azja Wschodnia). Około 600 r. p.n.e. w Persji opracowano proces krystalizacji cukru. W 1747 roku niemiecki chemik Andreas Margraf odkrył metodę pozyskiwania cukru z buraków cukrowych, która jest stosowana do dziś.

  3. Cukier jako luksus Cukier przez długi czas uważano za luksus w Europie. W XIII wieku, na przykład, brytyjski monarcha Henryk III próbował zamówić trzy kilogramy cukru, ale wątpił, że tyle cukru można znaleźć w Anglii.

  4. Sukroza Cukier używany w gospodarstwach domowych nazywa się sacharozą (od sanskryckiego słowa sarkara, które oznacza "słodki").

CZY JESTEŚMY UZALEŻNIENI OD CUKRU?

Kochamy słodycze i trudno nam się bez nich obejść. Kiedy je jemy, chcemy więcej. Eksperci twierdzą, że to rodzaj uzależnienia, który zaczyna się w dzieciństwie, świadomie lub nieświadomie.

Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym, gdzie biznesy są nastawione na zysk. Niestety, ma to pewne szkodliwe konsekwencje, zwłaszcza dla zdrowia ludzi. Przez dekady przemysł spożywczy odkrywał i stosował tajemnice, które były długo ukrywane. Rafinat cukrowy powoduje poważne uzależnienie fizyczne i psychiczne.

  1. Wpływ cukru na mózg Cukier jest paliwem dla wszystkich komórek i wpływa na chemikalia w mózgu. Przedawkowanie cukru może zmienić receptory w mózgu, które regulują ilość spożywanego jedzenia. Badania na ludziach wykazały, że już samo patrzenie na zdjęcie milkshake'a wywołuje aktywność mózgu podobną do tej u narkomanów.

  2. Insulina i endorfiny Cukier podnosi poziom hormonu insuliny we krwi, gdy organizm stara się utrzymać zrównoważony poziom cukru (glukozy). Spożywany w dużych ilościach przez długi czas, wpływa na mózg, zmniejszając produkcję endorfin - grupy hormonów odpowiedzialnych za łagodzenie bólu i tworzenie uczucia ogólnego dobrostanu. Powoduje to wahania nastroju w postaci łagodnej, a nawet głębokiej depresji. Jednocześnie rośnie uczucie głodu. Aby utrzymać wymagany poziom endorfin i przywrócić nastrój, konieczne jest ponowne wprowadzenie cukru, co powoduje błędne koło.

JAK UNIKNĄĆ PUŁAPKI CUKROWEJ?

  • Ogranicz spożycie słodyczy i przetworzonej żywności.
  • Wybieraj naturalne źródła cukru, takie jak owoce.
  • Pij dużo wody i dbaj o zrównoważoną dietę.
  • Regularnie ćwicz, aby poprawić swoje samopoczucie i kontrolować wagę.

Znajomość tych faktów może pomóc w świadomym podejściu do spożywania cukru i dbaniu o zdrowie.

Powrót do blogu